CD-DVD-írás - beállítások
2005.03.21. 22:03
A célunknak megfelelő profil kiválasztása után egy majdnem teljesen közös ablakot kapunk, melynek legnagyobb részében a CD-re kerülő adatok és azok tulajdonságai láthatóak (kezdetben persze ez üres, melyet vagy a 'hozzáad' gombbal, vagy bármilyen másik windows-os alkalmazásból történő 'áthúzással' tudunk megtelíteni).
Második fontos eleme a képernyőnek az ablak alján található vonalzó, melyen az aktuális adatok összegzett mérete látható, a skála pedig az aktuális adathordozónak megfelelő. A kék csík mutatja, mennyi adat van előkészítve kiírásra, a függőleges sárga és piros csíkok jelzik mennyi adat fér maximálisan egy 74 és egy 80 perces CD-re, amennyiben CD írást választottunk, DVD esetében pedig a 4,5 illetve a 8,5 GB korlátot (egy illetve 2 rétegű lemez esetében) hivatottak mutatni.
Ha ezt is teljesen megértettük, akkor tulajdonképpen magyarázat nélkül képesek vagyunk a továbbiakban CD/DVD-t írni. Adjuk hozzá aktuális projektünkhöz a kívánt fájlokat (melyek neveit, jellemzőit még módunkban áll egyébként itt utólag is módosítani) és nyomjuk meg a jobb alsó sarokban lévő 'következő' gombot (hogy az itt található többi gomb mire jó, arról a későbbiekben lesz szó). Utolsó lépésünknél tartunk, amikor már csak lemezünk általános beállításait kell elvégeznünk:
lemeznév: minden lemeznek van egy neve saját magunknak azonosítási célra, ezt adhatjuk meg itt.
cím/előadó (CD-Text): ezek a pontok csak szabványos audió CD írásánál használhatóak, és az album címét, előadóját hivatottak rögzíteni (az újabb CD lejátszók képesek ezeknek az extra adatoknak a kiolvasására (hivatalosan CD-Text-nek hívják) és a kijelzőjükön történő megjelenítésére; ebből adódóan nem kötelező megadni, de hasznos lehet, ha megfelelő lejátszónk van hozzá - itt megemlítjük, hogy a számok nevét is módunkban áll megadni még a számok hozzáadásánál, így akár azt is ki tudja írni autó rádiónk, de ez csak extra adat tehát a zenéhez nem szükséges).
írási sebesség: itt megadhatjuk a kiválasztható értékek közül, hogy maga az írási folyamat milyen gyors legyen (ez a lemeztől is és az író készülékünktől is függ - minél gyorsabb, annál gyorsabban lesz kész a lemez, azt azonban érdemes megjegyezni, hogy minél nagyobb sebességgel írunk annál 'igénytelenebbül, felületesebben' fog a folyamat lezajlani és annál nagyobb az esélyünk arra, hogy régebbi lejátszók nem fogják tudni használni a lemezünket; ebből adódóan, csak megfelelő körültekintéssel válasszuk a 12-szeresnél nagyobb sebességet).
másolatok száma: megadhatjuk, hány példányban szeretnénk az előkészített adatokat kiírni (egymás után szépen sorjában kérni fogja a lemezeket a program).
lezárás: a lemezt véglegesen lezárja (írtunk róla, hogy ennél a folyamatnál lehetőség van arra, hogy több részben írja ki a meghajtónk az adatokat és az ilyen lemezeket hívják többmenetes (multi-session) típusúnak; a lemez írása 3 részben zajlik, először van egy felvezető, ami tulajdonképpen előkészítése a lemezen található adatok elhelyezésének (lead-in), második szakaszban jönnek a konkrét adatok, és végül jön egy úgynevezett lezárás (lead-out), ami az egész lemez összességét 'lezárja'; gyakorlatilag számítástechnikában nincs szükség a lemez lezárására, viszont zenei lemezeknél a lejátszó a felvezető és a lezárás közötti adatokat használja, és a régebbi, de még sok mai asztali készülék sem képes a lemez használatára, ha azon nem szerepel az 'eddig tart az egész', lezárás szekció; amennyiben több részben írunk a lemezre (a már meglévő adatokon nem tudunk módosítani, de ha még van hely rajta akkor azt ki tudjuk használni), akkor nem zárjuk le a lemezt (csak a legvégén! ), mert utána már nem lehetséges a további írás, még akkor sem, ha nem telt meg a lemez; ezekből az információkból leszűrve mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy az aktuális lemezt mire fogja használni, s annak megfelelően vagy 'nyitva marad ' vagy sem.
ellenőrzés: hogy írás után az egész lemezen található adathalmazt összehasonlítja az eredetivel (gyakorlati tapasztalat, hogy manapság erre egyáltalán nincs szükség, ha baj van az írással azt menet közben megtudjuk, ha sikerült befejezni, akkor viszont 99%, hogy minden rendben van).
Ezzel befejeztünk minden alapvető beállítást és az 'írás' gombra kattintva elindul a folyamat, amire vártunk, majd annak befejeztével a program kiadja az elkészült lemezt.
Ennyi fért bele jelenlegi számunkba, a következőben leírjuk az említett pár gomb funkcionalitását, kitérünk a Windows beépített CD-írási lehetőségére, és pár szóban említést teszünk a DVD-írás különlegességéről, mint film-hordozóról.
http://www.egyperces.hu
|