CD-DVD-rs - lemezek s formtumok
2005.03.21. 22:00
Nem j dologrl van sz, de a htkznapi letben val felhasznlsa csak napjaink egyre "nlklzhetetlenebb" procedrja. A kszlkek ra olyan drasztikusan lecskkent, hogy lassan nincs olyan csald, aki ne engedhetn meg magnak akr egy DVD-r megvsrlst is (termszetesen a meglv szmtgpbe).
Mire is j egy ilyen kszlk? Szmtgpnkn lv adataink biztonsgba helyezsre. Ezeken a korongokon az adatok igazbl csak ers fizikai behats sorn srlhetnek meg; a CD/DVD-re msolt dokumentumok vannak az egyik legnagyobb biztonsgban szinte a leghosszabb ideig, amennyiben a felleti karcoldsoktl megvdjk. Az optikai lemez nem regszik el olyan gyorsan, mint ms adathordozk, nem kopik hasznlat kzben, s a klnbz mgneses terek sincsenek behatssal r. Persze a tz napfny nem tartozik a legjobb trolhelyek kz, de a lemezek felhasznlsi terletbl addan ez annyira nem is veszlyezteti.
De a szmtgpes hasznlattl - pont jelen cikk apropjbl - elrugaszkodva, csaldi fnykpeink, zenei albumok (MP3/WMA/audio CD - azok a kznsges zenei CD-k amiket otthonunkban hallgatunk), vagy tulajdonkppen brmilyen formtum, csaldi videk, DVD filmek trolsra egyarnt alkalmas.
Formtumok Az adatok trolsa mindkt lemezformtumon (CD/DVD) hasonlan trtnik, gy hasznlatuk is szinte teljesen azonos, csak, mg egy CD-re 650-800 MB adat fr, addig egy DVD-re 4,5-8,5 GB. Ms klnbsg gyakorlatilag nincs (persze r/olvas kszlk tekintetben a CD-k hasznlatra ksztett termkek nem tudjk kezelni a DVD lemezeket, viszont a DVD kszlkek visszafel kompatibilisek).
Alapveten az audio CD az egyetlen formtum, ahol az adatok lemezen lv felptse kicsit ms mint az sszes tbbi felhasznlsi terletnl. Ennek tkrben kt formtumot klnbztetnk meg az adat-lemezt s az audio-lemezt.
Amennyiben MP3-at a tovbbiakban brmilyen hasonl formtum zenei adatot ide sorolunk vagy mondjuk DivX filmet rnnk, esetleg Video CD lemezt szeretnnk kszteni (ide tartozik a foto CD is), az rs md egy sima adat lemez rshoz hasonlt, csak nha a klnbz kszlkek kompatibilitsi gondjai miatt bizonyos kritriumoknak eleget kell tennnk. Ezek a kritriumok olyanok lehetnek, mint pldul bizonyos knyvtrszerkezet betartsa, vagy a fjl nevek korltokhoz ktse, de a klnbz r programok ezt elre elksztett profilokkal prbljk nagymrtkben segteni.
Mieltt azonban belefognnk a programok hasznlatba, pr szt ejtnk a lemezekrl, hogy ne legyenek rthetetlenek a tovbbi rszek.
Lemezek Kt alapvet tpus ltezik az egyszer rhat (rhat lemez), s a tbbszr rhat (jrarhat lemez).
Ezen kvl a mrete a meghatrozhat paramtere mindkt fajtnak (CD/DVD), illetve az, hogy milyen sebessggel tudjuk rajta vghezvinni az rsi folyamatot. Az egyszer rhat lemezre miutn az adatok felkerlnek, tbbet nem tudunk hozznylni, csak olvasni tudjuk, az jrarhatnl viszont - ha nincs szksgnk a mr kirt anyagra - van mdunk trlni s a korongot jra felhasznlni. Ebben az esetben azonban ez a folyamat nem olyan dinamikusan hasznlhat mint egy floppy lemeznl, teht alapesetben nem tudjuk az adatokat brhonnan brmikor trlni illetve a helyre egybl j informcit helyezni. Trlsre csak a teljes lemez trlsvel van lehetsgnk, kln fjlokat nem tudunk megsemmisteni.
Mivel ez viszont elg knyelmetlenn teszi a folyamatot, ezrt kicsit megksve kialakult egy j rsi mechanizmus az gynevezett 'pocket writing' ami lehetv teszi a lemezek olyan szint felhasznlst, mint akr egy floppy lemez, akr egy merevlemez esetben (teht azt trlnk rla, akkor, amikor akarunk, s maga az rs is gy trtnik), viszont ennek tbb htrnya is van. Ehhez a metdushoz a lemezen a formtum lefoglal egy kb. 10%-nyi terletet teht kisebb kapacitst tudunk felhasznlni mint a valdi mret, illetve maga a felhasznlsi (rsi) folyamatok nem teljes sebessggel trtnnek hanem sokkal lassabban, illetve az esetek nagyon nagy szzalkban ezeket a lemezeket csak szmtgpen tudjuk hasznlni (igaz a felhasznlsi terletbl addan ez nem olyan borzalmas htrny).
Ahhoz, hogy ilyen vagy olyan formban zemeltetni tudjuk lemeznket, klnbz programokra van szksgnk.
A kvetkez rszekben konkrtan lerjuk, milyen programokat milyen mdon tudunk hasznlni a kvnt vgeredmnyhez (mind a CD, mind a DVD esetben, illetve kitrnk a DVD-rsra mint hzi videk ksztsre).
http://www.egyperces.hu
|