Hogy runk a Windows-al
2005.04.10. 14:15
Az elz szmokban megprbltam vzolni, hogy milyen mdon tudunk egy lemezt megrni a Nero Express-el, s megprbltam lerni mindazt az informcihalmazt, ami magval az rssal, illetve a felhasznlt lemezekkel kapcsolatos. Ezek utn elvileg tl sok jdonsg nem llhat utunkba ahhoz, hogy ezt az egyszer feladatot rutinszeren hasznljuk napjainkban, s ne rmljnk meg attl, ha esetleg ms programot kell hasznlnunk.
Mint azt cikkem elejn emltettem, azrt a Nero-t vlasztottam, mert az egyik legjobban hasznlhat, legnagyobb tuds program, melynek egy konkrt pldjval illusztrlva a CD/DVD rsi folyamat minden rszletbe bele tudom avatni a kedves olvast. Nos, mivel most mr majdnem minden eddigi krdsnkre vlaszt kaphattunk, nzzk meg, milyen egyszeren tudunk adat lemezt kszteni a Windows beptett CD-rsi lehetsgvel.
Tulajdonkppen az egsz folyamat szinte ugyangy zajlik le, mintha brmilyen ms adathordozra dolgoznnk. A klnbsg kt helyen nyilvnul meg: az opercis rendszer elszr egy tmeneti llomnyba helyezi mindazt, amit a lemezen el szeretnnk helyezni, majd amikor gy rezzk, hogy rhatjuk a korongot (teht minden a lemezen elhelyezni kvnt fjlt elksztettnk), akkor ezt egy extra gomb megnyomsval tudjuk elindtani. A tovbbiakban nincs ms feladatunk, mint hogy megvrjuk a procedra elvgzst.
Megprblom kicsit rszletezni mindezt. A meghajtink kztt az Explorerben (Sajtgp) ugyangy megtalljuk a CD/DVD-r kszlknket, mint brmelyik merevlemeznket vagy hordozhat meghajtnkat (pldul flash-drive), vagy akr a 3,5"-s hajlkonylemezes eszkznket. Tulajdonkppen hasonlan hasznlhatjuk, mint a 'kislemeznket', teht ha tesznk be egy res lemezt, ltjuk a tartalmt, ha nincs benne, akkor viszont rtelemszeren nem. Amennyiben behelyeztnk egy res lemezt, gy miutn rbngsztnk a meghajtra lthatjuk, hogy az teljesen res, s balra a plusz informciink kztt kirja a gpnk, hogy mekkora res kapacitssal rendelkeznk.
Ezek utn semmi msra nincs szksgnk, mint az rni kvnt fjloknak az idemsolsra. Amennyiben tllpjk a maximlis kapacitst, gy az opercis rendszernk erre figyelmeztetni fog. Miutn ezen a lpsen tl vagyunk, ugyanezen ablak bal fels dobozban tallunk egy gombot, amivel az rst megkezdhetjk. Itt tulajdonkppen a folyamat vgre rtnk. Ennek a bels lehetsgnek nagyon nagy elnye, hogy minden gpen megtallhat, nem kell kln megvsrolni, s ugyanazon mdszerrel hasznlhatjuk, mint minden mr megszokott fjlmveletet a Windows-ban. Htrnya, hogy tulajdonkppen semmilyen belltsi lehetsgnk nincs (ami persze sokszor nem hinyzik, de mg tbbszr igen), az sszes tulajdonsg, amit szemlyre szabhatunk a meghajt belltsainl (jobb egrgomb-kattints a meghajtn, majd belltsok), az, hogy az tmeneti llomnyokat melyik merevlemeznkn helyezze el a gp (clszer azt megadni ahol a legtbb hely van), illetve milyen sebessget hasznljon a meghajt a lemezek megrsra. Amennyiben trlni szeretnnk az sszes elksztett llomnyt, gy nem kell mst tennnk, csak rendesen trljk le a CD-rl (persze itt mg nem a vals CD-n lv informcikrl beszlnk, csak az odaksztett adatokrl) vagy gyors mdszerknt az rs elindtsa gomb alatt tallunk egy kln gombot az tmeneti tr rtsre.
A 'pocket write' mdszer
Emltettem, hogy az jrarhat lemezek hasznlatnl vagy ugyanazt a mdot hasznljuk, mint a norml lemezeink rsnl, csak ha jra szeretnnk hasznlni a lemezt, gy eltte le kell trlnnk, illetve formattlnunk a korongot, hogy ismt resen lljon kszen a kvetkez folyamatokra. Vagy a msik metdus, ha szinte ugyangy hasznljuk, mint brmilyen ms httrtrolt, teht nem kell mindig formattlni, csak rmsoljuk az adatokat, s ha kedvnk tarja, egy egyszer mozdulattal letrljk azt (s ilyenkor nem kell a teljes lemezt, csak azokat a fjlokat, amikre mr nincs szksgnk).
Ezt a msodik verzit hvjuk 'pocket write' mdszernek. Ehhez nem kell mst tennnk, csak a Nero esetben felteleptennk az ingyenes hozzkapcsold programot, az InCD-t (a kzhasznlatban forg msik r program, a Roxio Easy CD Creator esetben a DirectCD kpes ugyanezen feladat megvalstsra). Miutn felteleptettk, ha behelyeznk egy j jrarhat lemezt (legyen az CD vagy DVD egyarnt), a gp felajnlja, hogy formattlja-e az ehhez szksges formtumra a korongot. Ezt egyszer kell csak megtennnk, hogy innentl a gpnk tudja, hogy ezen mdszert kell hasznlnia a fjlok kirsra. Viszont ha nem ilyen tpus a lemeznk, akkor is muszj 'tkonvertlnunk', vagy a meghajtinknl a jobb egrgomb kattintsra immron ez a lehetsg is megjelenik (InCD formtum).
Ha ksz a procedra, s megnzzk a lemeznket, szrevehetjk, hogy kevesebb az res hely a nvleges kapacitsnl, ez az ra annak, hogy a kvetkezkben nagyon egyszeren tudjuk hasznlni ezt a lemezt. Hogy mennyire egyszeren? Mostantl brmit a megszokott mdszernkkel odamsolunk a lemezre, az egybl rkerl, mintha csak a merevlemeznket hasznlnnk (csak persze sokkal lassabban), illetve ha trlni van kedvnk brmit, azt a gp egybl trlni fogja, s a felszabadult res helyet egybl hasznlhatjuk. Teht ennl knyelmesebben nem tudnnk kihasznlni lemezeinket. Amit meg kell jegyeznnk, hogy ebben az esetben nmileg kevesebb szabad kapacits ll rendelkezsnkre lemezenknt, mint az eredeti mret, illetve, hogy az rsi sebessg sajnos nem fogja elrni a gyrilag megadottat. Ezen fell DOS alatt egyltaln nem, Windows 98 alatt pedig megfelel program teleptse utn tudjuk csak a lemezt olvasni, de azt hiszem, ez jelenleg nagyon kevs embert rint mr.
|