CD-DVD-írás - extra beállítások
2005.03.25. 23:24
A következőkben bemutatjuk a teljes lemezzel kapcsolatos műveletek, mint a törlés, borítótervezés, valamint az audio CD-k anyagának mentéséhez használatos funkciókat.
Sávok mentése: ebben a pontban egy zenei CD adatait menthetjük el merevlemezünkre későbbi felhasználás céljából; általános felhasználásnál túl sok jelentősége nincs.
Lemez törlése: a bevezető cikkben kitértünk arra, hogy vannak úgynevezett egyszer írható, és újraírható lemezek - ha újraírható típust használunk, mielőtt újra adatokat szeretnénk elhelyezni rajta, első lépésben le kell törölnünk 'üresre' a korongot, hogy az írást el tudjuk végezni rá; ezt a törlést tudjuk itt megtenni; ha adatokkal teli egy újraírható lemez, annak törléséig nem lesz lehetőségünk, hogy újra felhasználjuk.
Lemez info: megnézhetjük, hogy a felhasznált lemezen milyen adatok szerepelnek, milyen formátumban.
Borító tervező: elkészített (megírt) lemezeinkhez egyedi borítót tervezhetünk vele.
Mindezen 'plusz' gombok felett be tudjuk állítani az írott lemez elkészítésének időpontját - mint adat - ha esetleg az aktuális rendszeridő nem megfelelő számunkra.
Az említettektől eltérő felülettel egyetlen esetben találkozhatunk, mégpedig ha a 'lemez másolását' választjuk ki műveletként. Ekkor ugyanis értelemszerűen nem lesz lehetőségünk a tartalom kiválasztására. Az összes beállítandó adat az, hogy melyik a forrás- és a cél-meghajtó, illetve, hogy hány darab másolatot szeretnénk készíteni (ha például 5 db-ot állítunk be, a program egyszer beolvassa a forrás-lemezt, és szépen sorban egymás után elkészíti mind az 5 példányt; persze minden lemez befejezése után kér tőlünk egy új üres korongot). Ezek után automatikusan a forrás meghajtóban található lemezről elkészíti a kívánt mennyiségű másolatot.
Ezzel tulajdonképpen mindent leírtunk, amit egy újonnan érkező felhasználónak ismernie kell a folyamatok elvégzéséhez. Ha valaki végigolvasta az összes fejezetet, összefoglaló képet kapott arról, hogy milyen fogalmakkal találkozhat ezen a területen, és milyen mozzanatokat kell elvégeznie egy lemez megírásához (voltaképpen attól függetlenül, hogy milyen területen szeretné azt használni).
Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy audio CD készítésekor forrásanyagnak 'bármilyen' típusú zenei fájlokat felhasználhatunk, ezeket a program az írás előtt/közben automatán átkonvertálja a megfelelő formátumra, tehát ennek kézi lebonyolítására nincs szükségünk. Tehát a gyakorlati életben csak azt kell megfelelően kiválasztanunk, milyen cél-típust szeretnénk írni, a többi konvertálást, szabvány-specifikus beállítást az alkalmazás a háttérben elvégzi anélkül, hogy igazán értenünk kellene hozzá.
Cikksorozatunkból egyetlen fejezet maradt hátra, ahol fényt derítünk a már említett 'pocket writing' módszerre, amivel tulajdonképpen lemez/merevlemez szerűen használhatunk egy újraírható médiumot. Meglátjuk, miként tudunk, nem a legjobban, de talán a legegyszerűbben elkészíteni egy adatlemezt a jelenlegi Windows beépített funkciójával, illetve azt, hogy egy házi DVD házi-videó) készítése nem gyerekjáték még a legmegfelelőbb programmal sem.
http://www.egyperces.hu
|