Webkamera 1
2005.02.03. 18:25
(webcam) telepítése
A ma forgalomban lévő webkamerák (webcam) döntő többsége USB-n keresztül csatlakozik a gazdaszámítógéphez. Léteznek még - bár előfordulásuk jóval ritkább - saját videodigitalizáló-bővítőkártyával működő analóg videó csatolású készülékek is, de ezekre a ma már kevésbé elterjedt megoldásokra rövid ismertetőnkben nem térünk ki.
A ma forgalomban lévő webkamerák között egyre kisebb számban találjuk a korábban elterjedt 352×288 pixeles felbontású típusokat, és növekvő teret hódít a VGA (640×480 pixel) felbontás. Ezek között pedig találunk szűk és széles látószögű készülékeket. A szűk látószögű kamerák kis területről tudnak nagyon éles, a széles látószögű kamerák pedig nagy területről tudnak kevésbé éles képet szolgáltatni. A rögzítési mód sokféle lehet: a hagyományos álló kiviteltől a monitorra ragaszthatón keresztül egészen a notebook-képernyőre csíptethetőig mindenfélét találhatunk.
Notebook-képernyőre csíptethető webkamera
A webkamerák telepítésénél - mint az USB csatolású készülékek esetében általában - alapszabályként tekinthetjük azt, hogy az eszközt csak a meghajtó-program (driver) telepítése után (!) csatlakoztassuk az alapgéphez. Ennek oka az, hogy a Windows operációs rendszer az USB portra csatlakoztatás pillanatában automatikusan megkezdi az eszköz felismerését és meghajtó-programjának telepítését. Ha azonban a meghajtó-program még nincs telepítve, annak hiányában a Windows félbeszakítja a telepítést, és azt a felhasználó később - jóval bonyolultabb módon - önmaga manuálisan kénytelen befejezni. Ha esetleg mégis előbb csatlakoztattuk a készüléket, akkor ezek értelmében a meghajtó-program telepítése előtt kapcsoljuk ki vagy szüntessük meg a csatlakozást. Ha tehát a meghajtó-program telepítése előtt vagy közben nem kéri kifejezetten a készülék csatlakoztatását és bekapcsolását, a következő telepítési lépésekhez az előzőeknek megfelelően kezdjünk hozzá.
1. A telepítő CD behelyezése után - alapértelmezettként bekapcsolt AutoRun funkció esetén - a Windows a meghajtó-program telepítését rendszerint automatikusan felajánlja vagy akár meg is kezdi. Ha a folyamat esetleg mégsem indulna el automatikusan, keressünk ´setup.exe´ vagy ehhez hasonló futtatható állományt, és indítsuk el.
2. A telepítő program által felajánlott telepítési opciókat szükség szerint állítsuk be vagy hagyjuk alapértelmezésen - utóbbi esetben a készülék alapértelmezett beállításokkal ugyan, de legalább biztosan működni fog.
3. Csatlakoztassuk a készüléket egy szabad USB-porthoz, szükség esetén biztosítsuk a tápellátását és kapcsoljuk be.
4. Várjuk meg, amíg a Windows felismeri és telepíti az új eszközt. Szükség szerint hagyjuk jóvá (´OK/Rendben´, ´Next/Következő´, ´Finish/Kész´) a felbukkanó ablakokban megjelenő kérdéseket.
5. Állítsuk be - többnyire a lencse keretének elforgatásával manuálisan - a megfelelő fókusztávolságot.
6. A meghajtó-program funkcióinak segítségével végezzük el a kamera beállítását az aktuális fényviszonyokhoz. Rendszerint külön opciót találunk kültéri, illetve beltéri használatra, előbbinél fontos az automatikus fényerő-érzékelés beállítása, utóbbinál pedig az 50 Hz-es váltakozóáram-norma kiválasztása a vibráló fényforrásokkal (például fénycső) való interferencia kiküszöbölésére.
Végezzük el a kamera beállítását az aktuális fényviszonyokhoz.
7. Az előzőekhez hasonló módon telepítsük fel a készülékhez kapott adathordozókról a további szoftvereket, melyek általában lehetővé teszik video e-mail készítését, továbbá videodigitalizálást, sőt akár videoszerkesztést is a kamera képéből.
|